Haber

30 Gram Eroin Sattı: 20 Yıl Sonra İlk Kez Bir Kadın İdam Edildi

Singapur vatandaşı olan 45 yaşındaki Saridewi Djamani, 30 gram eroin kaçakçılığı yapmaktan 2018 yılında idam edildi. Singapur’da yaklaşık 20 yıl sonra ilk kez bir kadının idam edildiği kaydedildi. Uluslararası Af Örgütü’nden Chiara Sangiorgio, “Ölüm cezasının benzersiz bir caydırıcı etkisi olduğuna veya uyuşturucuların kullanımı ve bulunabilirliği üzerinde herhangi bir etkiye sahip olduğuna dair hiçbir kanıt yok” dedi.

Djamani, Singapur’da Mohd Aziz bin Hussain’in ardından bu hafta ülkede idam edilen ikinci uyuşturucu hükümlüsü ve Mart 2022’den bu yana 15’inci oldu.

Sözcü’de yer alan habere göre Singapur, toplumu korumak için dünyanın en güçlü uyuşturucu karşıtı maddelerinden bazılarına sahip.

Singapur Narkotik Merkez Ofisi (CNB) yaptığı açıklamada, Saridewi’nin 6 Temmuz 2018’de idam cezasına çarptırıldığını ve tüm hukuki sürecin tamamlandığını duyurdu.

Geçen yıl 6 Ekim’de Singapur’un en yüksek mahkemesi, Saridewi’nin mahkumiyetine karşı yapılan itirazı reddetti. Cumhurbaşkanlığı affı dilekçesinin de sonuçsuz kaldığı belirtildi.

Bir Singapurlu daha cep telefonuyla 1 kilo esrar satışını koordine ettiği için idam edildi. Uyuşturucu suçları için katı uyuşturucuların Singapur’u dünyanın en dindar yerlerinden biri olarak tutmasına ve geniş bir popüler takipçi kitlesine sahip olmasına yardımcı olduğu belirtiliyor.

İdam cezası saldırganları, Singapur’un sert duruşunun uluslararası insan hakları garantilerine meydan okuduğunun altını çiziyor. Uluslararası Af Örgütü, Singapur’u uyuşturucuya bağlı infazlar gerçekleştiren dört ülkeden biri olarak listeliyor.

Uluslararası Af Örgütü’nden Chiara Sangiorgio yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ölüm cezasının benzersiz bir caydırıcı etkisi olduğuna veya uyuşturucuların kullanımı ve bulunabilirliği üzerinde herhangi bir etkiye sahip olduğuna dair hiçbir kanıt yok”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu