Ekonomi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Elmalı’da Serbest Gezici Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği Kuracak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Elmalı’da Serbest Gezici Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kurulması için Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk ile protokol imzaladı. Başkan Böcek, kurulacak tesisin bölgenin kalkınmasına ve kadın istihdamına önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı’nın Yakaçiftlik Mahallesi’nde Serbest Gezici Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kurmak için çalışma başlattı. Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde Elmalı Belediyesi’ne ait 13 bin 800 metrekare arsa 10 yıllığına Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Başkan Böcek ve Başkan Öztürk, Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde kurulacak Serbest Gezici Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği için iş birliği protokolü imzalamak üzere bir araya geldi.

ÜRETİME VE KADIN İSTİHDAMINA KATKI

Başkan Böcek, Antalya’nın ilçelerinde istihdamı artırmak ve tüketicilere sağlıklı yumurta ulaştırmak için projenin değerine değinerek şunları söyledi:

“13 bin 800 metrekare alana kurulacak tesiste 1000 tavuk kapasiteli 2 adet tek katlı kümes yapılacak. 4500 metrekarelik alanda tavukların gezinme alanı olacak. Unutulan köy yumurtası lezzetini sofralarımıza getireceğiz.Projenin yaklaşık maliyeti 4 milyon TL.Bu alanda tavuklar yemlerini besleyecekler.Kendimiz de üreteceğiz. Bu proje tamamlandığında yoğun bir talep olacak. İleride diğer ilçelerde de bu projeyi geliştireceğiz. Projemiz bölge halkının üretimine ve istihdamına da katkı sağlayacaktır.”

Proje için Elmalı Belediyesi’ne ait 13 bin 800 metrekare arsa verdiklerini belirten Başkan Öztürk, şunları söyledi:

“Proje ile ilk etapta 2 bin gezici tavuk yumurta üretecek. Sonraki süreçlerde tavuk sayısı artacak. Köyümüze ve hanımlarımıza geçim kaynağı olacak. Serbest Gezici Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kurulacak. örnek bir proje olsun. ve teşekkür ederim.”

Projede yer alacak kadınlardan Emine Altay, “Kadın istihdamına yönelik böylesine güzel bir projeyi mahallemize kazandıran Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bölge halkı olarak bu projeden çok memnunuz.”

İlk etapta 2 bin tavuk ve yumurta üretilecek

Elmalı Yakaçiftlik Mahallesi’nde kurulacak Serbest dolaşan Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliği kapsamında 1000 adet tavuk kapasiteli 2 adet tek katlı kümes yapılacak. Her biri 290 metrekare olacak şekilde toplam 580 metrekare kapalı kümes alanı olacak. İki kümes arasında 120 metrekarelik depo alanları planlandı. Arazinin kalan alanı yem bitkileri ekimi için kullanılacaktır. Çiftliğin girişinde 1200 metrekare çevre düzenlemesi için yeşil alan ve 700 metrekare sert zemin olacak.

BAŞKAN BÖÇEK’E VERİLEN SERTİFİKALAR

Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ATAK-S tavuk ırkı Tavuk Yumurtası Üretim Çiftliğinde kullanılarak yerli hibrit kullanımı desteklenecektir. Tesiste “Yüksek Verimli Tavuk Yetiştiriciliği” kursunu başarıyla tamamlayan kooperatif üyesi kadınlara, yumurta tavuğu konusunda uygulamalı eğitim verilecek. İşbirliği protokolünün ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi işbirliği kapsamında Yüksek Verimli Piliç Yetiştiriciliği Geliştirme ve Uyum Programı’nı tamamlayan kadınlar Böcek’ten sertifikalarını aldı.

kocarli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu