Haber

Aydemir, TBMM Genel Kurulu’na seslendi.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TOKİ’nin AK Parti iktidarından 18 yıl önce kurulmuş bir kurum olduğunu belirterek, 18 yılda 40 binin üzerinde konut üretirken bu rakamın 1 milyon 200 bine ulaştığını söyledi.

Aydemir’den Muhalefete Tepki

Muhalefetin TOKİ’ye yönelik eleştirilerine ilişkin Milletvekili Aydemir, “Arkadaşlar tarihi bağlarımızı ifade eden evler yapalım. Mimari tarzımızla alakası olmayanları yapmayalım.

Aydemir’in Değerlendirmesi

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve 71 milletvekilinin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kanunun İçeriği

71 AK Parti milletvekilinin imzasıyla Yeni Konut Finansmanı Programının Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda onaylanarak yasalaştı.

Yeni Konut Finansmanı Programının Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre; Gerçek kişinin ilk üç yıldaki hane gelirinin yüzde 30’unu aşan finansman taksit tutarı, bu amaçla Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine konulacak ödenek planından katkı olarak aktarılacak. Konut satış bedeli üzerinden yüzde 5’lik katkı payı, müteahhitlerin hesaplarından veya finansman tutarından tahsil edilerek finansmanı sağlayan bankalardaki geçici hesaplara aktarılacak. Konut finansmanı 31 Aralık 2023 tarihine kadar sağlanacak ve Cumhurbaşkanı bu süreyi 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatmaya yetkili olacak.

‘Bizim görevimiz millete hizmet’

Milletvekili Aydemir, Genel Kurul’da yaptığı sunumda, AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana milletin yararına projeler, yatırımlar ve reformlar ürettiğine dikkat çekerek, “Bu sefer de aynısını yaptık. bu sefer ihtiyaç ve ihtiyaçlara cevap verecek bir yasal düzenleme yapıyoruz ve dürüstçe söyleyebilirim ki her yasal düzenlemeden sonra başladığımızda bile halkımızın teşekkür ifadelerini, bize olan minnet duygularını yaşayarak buralara geldik. bize, hem de onların kalplerinden taşan. Şimdi birlikte yaşıyoruz. ‘ dedim

Düşük Gelirliler İçin Konut Edinimi

Dar gelirlilerin konut edinmesi için yasal düzenleme ve proje yaptıklarını kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Şu anda 250 bin konutu dar gelirliler için yapıyoruz. Bu ortada bir iddiada bulunalım, TOKİ ile ilgili buraya not düşenler oldu; TOKİ bizden on sekiz yıl önce görev yaptı, yani bu kurum bizden on sekiz yıl önce kuruldu. On sekiz yılda kaç ev üretti? 40 küsur bin; bizimle birlikte 1 milyon 170 bine, 1 milyon 200 bine ulaştı. dedi.

Aydemir, Erzurum’u örnek gösterdi

AK Parti’den önce TOKİ’nin ancak 40 bin konut üretebildiğini, AK dönemiyle birlikte üretilen konut sayısının 1 milyon 200 bin seviyelerine ulaştığını anlatan Milletvekili Aydemir, “Neredeyse -belki biraz abartı olacak. – Ama bizim bu yedi yılda Erzurum’da yaptıklarımız TOKİ’nin yedi yılda yaptığı 7 bin yani 40 bin konut sayısını karşılaştırdığınızda, bizden önce Erzurum’da yapılanlar kadar yapmışlar; Bakın, yani hak teslimi bağlamında bunları söylemek gerekiyor.’ Dedim.

Aydemir’den Divanü Lügat-İt-Türk Vurgusu

Muhalefetin fakir ve fakir kavramını istismar ettiğini belirten Milletvekili Aydemir, “Divanü Lügat-it-Türk’ün yazılma zamanı bugündür. 25 Ocak 1072’de bugün başladı ve bitti. iki yıl sonra ortada diyorum sözlük okuyalım sözlük karıştıralım yani öğrenme açısından çok değerli özellikle kavramların eş anlamlılarını bilmek zihnimizi süslemek açısından. fakir diyoruz, ne tartışıyorsanız onun kaydını yapıyoruz mesela evden mahrum olmak ne işimiz var şimdi burada evsizler orta gelir grubuna sahipse onları ev sahibi yapıyoruz o zaman kavramı kullanmanın nesi yanlış Sözlükten uzak durursak, yani aklımızı süslemekten ve zihnimizi beslemekten uzak durursak, buraya geldiğimizde daha kesin olmayan terimler kullanırız.’ dedi.

‘İnkar çok kötü bir şey’

Milletvekili Aydemir yaptığı konuşmada, Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan yatırımları örnek göstererek muhalefetin inkar politikasını eleştirerek; “İnkar çok korkunç bir şey. Şimdi, geçenlerde Muş Bingöl’e gittim. Emin olun, yollar uçağın inmesine izin verecek şekilde yapılmıştır. Sadece şöyle olmalı: ‘Efendim, daha iyisini yapabiliriz.’ Hey, alıp başımıza takarız ama hayır dersen inkar olur, haysiyetin kalmaz. kimin önünde? Hatta milletin nazarında kalmayacak ve kendinize saygınız kalmayacak.’ rekoru düşürdü.

‘Erzurum Saltuklu’nun Başkentidir’

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada 1072 tarihinin önemine değinen Milletvekili Aydemir, ‘1072’nin neden önemli olduğunu biliyor musunuz? Sadece Lügat-it-Türk kaydedilmiyor, 1072 tam olarak Erzurum’un Saltuklu’nun başkenti olduğu ve Saltuklu’nun Selçukluların kaynağı ve kaynağı olan tarihimizden bahsettiği dönem. Gittikleri yerlerde Türklerle ilgili o kadar çok kayıt düştü ki ikamet noktasında genetik varsayımlar oluşturdular. Yani biz konut üretiyoruz ister bize ister TOKİ’ye eleştiriniz bu olsun şöyle bir eleştiri geliştirelim: “Arkadaşlar tarihi bağlarımızı ifade eden evler yapalım. Bizimle alakası olmayan işler yapmayalım. mimari tarzımız.” Bunu dersen alır başımıza takarız o yüzden söylüyorum’ dedi. Dedim.

Türk İslam Medeniyeti

Milletvekili Aydemir, ‘Bakın 1072’de orada beylik kurduk, 1074’te Kemaliye’ye gittik, orada çok özel yerleşim yerleri oluşturduk ve işte benim arkadaşlarıma, milletvekili arkadaşlarıma tavsiyem, naçizane bir tavsiye; İmkanı olanlar mutlaka Kemaliye’ye gitmeli. Kemaliye’deki zemin çok değerli; Türklerle ilgili, milletimizle ilgili çok özel yapılar var. Bunu neden söylüyorum? Bunları düşünürsek, gözlemlersek çok daha özel işlere imza atmış oluruz. dedi.

‘En içten dileklerimle’

Milletvekili Aydemir sunumunun devamında, ‘Bugün burada milletvekilleriyiz, bundan sonra olacakların da durumu bu, partilerin kuvvetli ekiplerinin de böyle olması lazım. Burada bir yasal düzenleme var, çok temel öngörülerimiz var, halka açtığımız çok özel yapılar var, bunları inkâr etmek çok kolay, sıradan bir şey, herkes yapıyor. Eleştiri o kadar değil ama sonrasında mutlaka bir teklif gelmeli. Teklifin millet nezdinde saygı uyandıracağını bilmenizi isterim. Mustafa Savaş Önderime çok teşekkür ediyorum. Bu tasarıyı kim imzaladıysa ona minnettarım. İyi şanslar dilerim. ‘ dedim. – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu