Haber

Başörtüsü tehdidi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ‘İslami örtünme kurallarını’ ihlal eden ve başörtüsü takmayan kadınları tehdit etti. “Başörtüsü çıkarmanın yaygınlaşması mutlaka durdurulacaktır” diyen Reisi, “Bazı başörtüsü takmayanlar bunu bilinçli yapmıyor, onları uyarmamız gerekiyor. düşmanın planı.”

İran’ın büyük şehirlerinde başörtüsünü saçlarını tamamen kapatacak şekilde takmayı reddeden kadınların sayısı son aylarda arttı. Örtünmeyi reddeden kadınlar da bunu bir sessiz hareket biçimi olarak benimsiyor. 90 milyona yakın nüfusa sahip ülkede son dönemde çok muhafazakarlar, tesettür kurallarına uymayanlara daha sert yaptırımlar uygulanması taleplerini sık sık dile getiriyor. Bu amaçla Tahran, düzenlemeleri dikkate almayanlara ağır cezalar öngören tartışmalı bir yasa tasarısı hazırladı.

MORAL POLİS GERİ DÖNDÜ

Örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’nin yaklaşık bir yıl önce hayatını kaybetmesinin ardından ülkede en büyük protestolara sahne oldu. İslam Devrimi’nin eylemleri hükümet tarafından sert bir şekilde bastırıldı. Binlerce kişi gözaltına alındı, aralarında çocukların da bulunduğu yüzlerce kişi öldü, eylemlere katılan yedi kişi idam edildi.

Sokaklarda devriye gezerek kadınları uyaran ve başörtüsü kuralına uymayanları gözaltına alan ahlak polisinin, eylemlerin ardından Aralık 2022’de kaldırıldığı açıklandı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu