Haber

Belediyeden başsavcıya ihalesiz konut satışı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin lojman olarak kullanılması için Adalet Bakanlığı’na tahsis ettiği bir daireyi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden beş gün önce dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a sattığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Kocaman, ihalesiz aldığı daire karşılığında belediyeye 626 bin TL ödedi.

Yerel seçimlerden sonra AK Parti’den CHP’ye geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski Başkan Melih Gökçek dönemine ilişkin yolsuzluk iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına birçok suç duyurusunda bulunmuştu.

DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre, tartışmalı lojman satışının süreci şöyle gelişti: Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 2003 yılında mülkiyeti kendisine ait olan bazı taşınmazların lojman statüsünden çıkarılmasına karar verdi. Ancak Adalet Bakanlığı, 27 Ocak 2004 tarihinde Belediye’ye başvurarak hakim ve savcılar için acil lojman ihtiyacı olduğunu bildirdi. Dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek’in girişimiyle Belediye Meclisi, 5 Mart 2004 tarihinde Çankaya’da bulunan kendisine ait olan beş daireyi yeniden lojman statüsüne çevrilerek Adalet Bakanlığı’na tahsis edilmesine hükmetti. Bu dairelerde, hakim ve savcılar oturmaya başladı.

Ancak 2018 yılına gelindiğinde yeni bir gelişme yaşandı. Melih Gökçek’in istifasının ardından AKP tarafından yönetilmeye devam edilen Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 9 Haziran 2018’de Çankaya’ya bağlı Aziziye Mahallesi, Piyade Sokak’ta bulunan konutun lojman statüsünden çıkarılmasına ve satılmasına karar verdi.

Bu konuda Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığına yetki verildi.

YEREL SEÇİMLERE BEŞ GÜN KALA BAŞSAVCIYA SATILDI

CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın kazandığı 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde ise satış süreci hızlandı. DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre, belediyeye ait bu konutun mülkiyeti önce 21 Mart 2019 tarihinde “trampa/takas” yöntemiyle belediye şirketi ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri Limitet Şirketi’ne devredildi.

Yerel seçimlere beş gün kala, yani 26 Mart 2019 tarihinde ise, belediyeye ait bu daire ANFA tarafından dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a satıldı. İhalesiz gerçekleştirilen satış karşılığında Kocaman’ın belediyeye 626 bin TL ödediği ifade ediliyor.

Bir dönem burada oturan Kocaman’ın daireyi aldıktan sonra tadilat yaptırdığı ve parasını da Adalet Bakanlığının ödediği belirtildi.

DW Türkçe’nin aradığı Yüksel Kocaman’ın avukatı ise konuya ilişkin açıklama yapmayacağını bildirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu