Teknoloji

Bilime Göre Tüm Gün Oturmanın “Telafi Edilmesi” İçin En az 30-40 Dakika Egzersiz Yapmanız Gerekiyor

Günümüzün en ölümcül tehlikesi kardiyovasküler hastalıklar . Sağlıksız beslenme ve her zaman oturmamız Bunu gerektiren yaşam tarzlarımız bize tam olarak fayda sağlamamaktadır. Bilim insanları, kendimizi savunabilmemiz için bu riski en aza indirmek için ne kadar antrenman yapmamız gerektiğini ortaya çıkardı.

Toplamda araştırmacılar 44.370 kişiden Egzersiz takip cihazlarından gelen bilgileri inceleyerek meta-bilgi araştırması yaparak günlük antrenman ihtiyaçlarımızı belirlemeyi başardılar. Bu bilgiye göre gün içerisinde 30-40 dakikabirlikte ” “ortalamadan yoğuna” Eğitim yeterlidir. Ancak hiç spor yapmayan biri bile sadece ayakta durarak kalp damar sağlığını iyileştirebilir.

Günde 30-40 dakika ağır egzersiz yeterlidir.

Makalede, günde 30 ila 40 dakika ortalama ve üzeri aktivite yapan bir kişinin hareketsizlikten kaynaklanan ölüm riski ile sürekli aktif olan bir kişinin hareketsizlikten kaynaklanan ölüm riski arasındaki farka değiniliyor. Önemli bir fark yok oluyor. Yani gün içinde kendimizi aktif tutarsak hareketsiz yaşam tarzımızın etkileri neredeyse ortadan kalkıyor. Kısa molalar için hızlı yürümek, bisiklete binmek ve fiziksel olarak aktif olmamızı gerektiren şeyleri yapmak da bu egzersiz ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

Araştırma, 2020 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre gerçekleştirildi. Bu standartlara göre hareketsiz yaşamın zararlarından korunmak için 150-300 dakika orta şiddette veya 75-100 dakika arası egzersiz yapmak gerekiyor. Haftada 150 dakika ağır egzersiz. Çalışmak, İngiliz Spor Hekimliği DergisiDergide yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu