Haber

CHP’nin 81 il başkanından ‘tüzük kurultayı’ talebi

Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor…

Genel Başkan Özgür Özel, ‘A Takımı’nı belirledikten sonra partisinin yerel seçim çalışmalarına hız verdi.

CHP’nin 81 il lideri Genel Başkan Özgür Özel ile görüştü.

81 il başkanından ortak açıklama

Parti tüzüğünde yapılacak kapsamlı değişikliği değerlendirmek üzere bir araya gelen 81 il lideri ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Tüzük Kongresi için hukuki sürecin başlatılması durumunda en erken Aralık ayı sonunda olacağı belirtilerek, 138 gün sonra yapılacak yerel seçimlere 138 gün kaldığı hatırlatıldı. 31 Mart 2024.

Mayıs ayı sonunda yapılması planlanıyor

Açıklamada, seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağı, ardından aday seçme ve propaganda süreçlerinin yürütüleceği belirtildi.

Tüzüğümüz mevcut haliyle adayların belirlenmesinde merkezi oylama, ön seçim ve trend yoklama sistemlerinin uygulanmasına izin vermektedir. Bu konuda il başkanlarımızın da görüşü alınarak prosedür belirlenmelidir. 81 İl Başkanımızın ortak mutabakatı ile tüzük değişikliklerinin seçim sürecinde sıkıştırılmış bir takvim içerisinde ve kısa bir süre içerisinde görüşülmesi uygun görülmemektedir. Acil durumlarda kurulacak ve derhal çalışmaya başlayacak tüzük kurulunun, kuruluşlarımızın da görüşleri alınarak kapsamlı bir çalışma yapması ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemelerin tüzüğümüzde yer almasının önerilmesi kararlaştırıldı. Mayıs 2024 sonunda yapılacak ve ilk Parti Meclisi toplantısında hukuki süreç başlatılacak.

Açıklamada, önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Özgür Özel’in şu ana kadar dile getirdiği tüzük değişikliğine ilişkin demokratik vaatlerin yeni tüzükte yer alması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu