Haber

Depremden sağ kurtulan tarihi Uzunçarşı esnafı şimdi ürünlerini kurtarmaya çalışıyor

Depremden kurtulan tarihi Uzunçarşı’nın esnafı şimdi de eserlerini kurtarmaya çalışıyor

HATAY – Kahramanmaraş merkezli depremler, Hatay’da ticaretin kalbi sayılan tarihi Uzun Çarşı’da da hasara yol açtı. Esnaf tehlikeye rağmen harabelerin ortasındaki eserlerini kurtarmaya çalışırken, çarşının bir an önce restore edilmesini istiyor.

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük deprem 11 ilde etkili olurken, en büyük yıkım kültürler mozaiği Hatay’da yaşandı. Kentte birçok bina yıkıldı ve binalarda ağır hasar meydana geldi. Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği Hatay’da, Antakya ilçesine gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olan Tarihi Uzun Çarşı, yaşanan afette büyük hasar gördü. Çarşının yanındaki ve içindeki binaların yıkıldığı görüldü.

Yıllarca farklı din, mezhep ve etnik kültürden insanların hoşgörü içinde yaşadığı çarşıda bugün sadece harabeler arasında dolaşan esnaf var. Binaların çökme tehlikesine aldırış etmeden giren bazı esnaflar kurtarabilecekleri eserleri ortaya çıkarıyor.

“El ele vererek çarşıyı yeniden yapacağız”

Ürünlerini harabenin ortasından alan esnaf Tahsin Duman, çok şey kaybettiklerini belirterek, 2 dakikada tüm birikimlerinin gittiğini söyledi.

Depremde hayatlarının mahvolduğunu kaydeden Duman, “Her şey gitti. Üst katta atölyemiz vardı. Makinalarının üzerine duvarlar çöktü, dükkan kalmadı, bir şey yok. Kurtarabildiğimizi alıp yardım edeceğiz. Depremzedelerimizin de ihtiyacı var. İnşallah çarşımız da tez zamanda olur. El ele verip bu çarşıyı eski güzel dönemine kavuşturmamız lazım” dedi.

Duman, farklı kültürlerden esnafların bir arada yaşadığı çarşının eski günlerine dönmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

“Çarşının bir an önce yapılmasını istiyoruz”

Hem esnaf hem de nöbetçi olan İbrahim Kocaoğlu, ilçeye gelen herkesin mutlaka çarşıya uğrayıp alışveriş yaptığını hatırlattı.

Çarşıda 4 mezhepten esnafın birlik ve beraberlik içinde yaşadıklarını ifade eden Kocaoğlu, “Burası İpek Yolu üzerinde tarihi bir çarşıydı. Herkes örf ve adetlerini yaşattı. Tartışma çıkmaz, kimse kimseye farklı bakıp eleştirmezdi. Bu yüzden çarşımızın bir an önce yapılıp restore edilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu