Ekonomi

Hindistan ve Japonya’dan çip mutabakatı

Hindistan’ın The Economic Times haber kaynağının haberine göre taraflar, Hindistan Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw ile Japonya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Yasutoshi Nishimura arasında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de imzalanan mutabakat zaptı ile tasarım, üretim, ekipman araştırmaları ve tedarik zincirini güçlendirme konusunda anlaştılar.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Vaishnaw, herkesin esnek bir çip tedarik zinciri istediğini belirterek, Hindistan ve Japonya’nın bu konuda çok değerli iki ortak olduğunu belirtti.

Çip sektörünün 650 milyon dolardan 1 trilyon dolara çıkacak bir segment haline geleceğine işaret eden Vaishnaw, bunun dünyanın birçok yerinde değerli bir büyümeye işaret ettiğini ve iki ülkenin bu konuda öncü olabileceğini söyledi.

Japonya’nın dünya lideri çip şirketlerine ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Vaishnaw, “Bu üssü Hindistan’a getirebilirsek büyük bir kilometre taşı olacak” dedi. ifadesini kullandı.

Çin’in kritik yarı iletken elementler olan galyum ve germanyumun ihracatı üzerindeki kısıtlamasının etkisi sorusu üzerine Vaishnaw, bu elementlerin çok daha fazla kaynağı olduğu için kararın çok az etkisi olduğunu savundu.

Japonya Bakanı Nishimura, Hindistan’ın insan kaynağı gücüne dikkat çekerek, “Birbirimizin güçlerinden de yararlanarak bir an önce somut projelerle ilerlemek istiyoruz” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu