Haber

İdlib’deki saldırılarda sağlık çalışanı hayatını kaybetti

Beşar Esad rejiminin Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde gerçekleştirdiği saldırılarda bir sağlık çalışanı öldü, iki sağlık personeli de yaralandı.

Suriye ordusu ve destekçisi Rusya, havadan ve karadan karaya silahlarla İdlib ve Cebel Zaviye Dağı’ndaki köylere saldırılarını sürdürüyor.

Sivil savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, İdlib’in Binneş ilçesi yakınlarında güdümlü füzeyle düzenlenen saldırıda 1 sağlık çalışanı öldü, 2 sağlık personeli de yaralandı.

Yaralılar çevredeki hastanelere sevk edildi.

İdlib’deki durum

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan bölgede 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturulmasına karar vermişti.

Şam yönetimi, İran destekli teröristler ve Rusya saldırılarını sürdürerek 4 bölgeden 3’ünü ele geçirerek İdlib’e doğru ilerledi.

Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesin güçlendirilmesine yönelik ek bir anlaşmaya varmasına rağmen Mayıs 2019’da saldırılar yeniden yoğunlaştı.

Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de vardığı yeni anlaşmanın ardından ateşkes büyük ölçüde korundu.

2017-2020 yıllarında baskınlardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye’nin uçlarına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu