Ekonomi

İkinci el kış lastiğinde iki kat dikkatli olmak gerekir

Diyarbakır Yenişehir 1. Sanayi Sitesi esnafından rot ve balans ustası Fırat Dikici, araç şoförlerine kış tekeri değişimi konusunda ikazlarda bulundu. Dikici, “”Eski lastiğini çıkarıp satışa sunan vatandaşlar, lastik işlerine yarasaydı kendisi kullanırdı ve satmazdı. Kış lastikleri güvenliktir, kendinizle beraber ailenizin ve araçlarınıza binenlerin güvenliğini sağlıyor. Zorunluluk bir tarafa can güvenliğiniz için gerekli” dedi.

Yurt geneli havaların soğuması ve beraberinde yağışların gelmesiyle araç bakımları ve kış tekeri değişimi de başlıyor. Araçlarda kışlık lastik mecburiliği 1 Aralık itibariyle başlaması öncesi tekliflerde bulanan araç bakım ustaları, kışlık lastiklerin yağışlı havalarda kaza riskini azalttığı için kullanılması gerektiğini söyledi. Ustalar, yanlış lastik seçiminin vefata götürebileceğini belirterek, 2’nci el lastiklerin de kaza riskini arttırdığı ihtarında bulundu.

Lastiğin ömrünün azalmasının göstergesinden bahseden Diyarbakır Yenişehir 1. Sanayi Sitesi esnafından rot ve balans ustası Fırat Dikici, araç şoförlerine ihtarlarda bulundu. Dikici, “1 Aralık kış lastiği takma zorunluğu vatandaşlar yanlış anlıyor, son gün olduğunu bilmiyorlar ve o güne kadar gelmiyorlar. O güne herkes bırakınca yoğunluk yaşıyoruz, istediğimiz hizmeti de veremiyoruz. Bazı müşterilerimiz 3 yıllık lastiklerini getiriyorlar. Kışlık lastiklerinde önemli olan kovucuğudur, diş oranı değil. Lastiklerin kenarlarında 4 milim yazar, o milimin altındakiler özelliğini kaybetmiş oluyor. Taksalarda takmasalar da bir faydası yok” dedi.

“İkinci el talep edenlerde faydasını göremeyecekler” diyen Dikici, “Eski lastiğini çıkarıp satışa sunan vatandaşlar, lastik işlerine yarasaydı kendisi kullanırdı ve satmazdı. Kış lastikleri güvenliktir, kendinizle beraber ailenizin ve araçlarınıza binenlerin güvenliğini sağlıyor. Zorunluluk bir tarafa can güvenliğiniz için gerekli. Araçlarınıza ailenizi taşıyorsunuz, lastiklerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Son gün 1 Aralık, o güne bırakmayın” halinde konuştu. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu