Haber

İmamoğlu’nun Erzurum’daki “Milletvekili Toplantısı”nda yaşanan gerginlikle ilgili davanın sanıkları hakim karşısına çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 7 Mayıs’ta Erzurum’da düzenlenen “Halk Toplantısı”nda yaşanan gerginliğe ilişkin 28 sanığın yargılanmasına başlandı.

Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu olmayan 21 sanık, ardından CHP İl Başkanı Suat Dülger ve parti avukatları katıldı.

Sanıklardan Abdulhakim U ise savunmasında, İmamoğlu’nun geleceğini bilmediğini, olayların ortasında karşı taraftan taş atıldığında kendini korumak için tepki verdiğini ve bundan pişmanlık duyduğunu söyledi.

Sözleşmesi feshedilen Uzman Çavuş Muhammed Akif K., olay yerine inceleme amacıyla gittiğini söyledi.

Kendisini bir anda olayların ortasında bulduğunu söyleyen Muhammed Akif K, “Karşı tarafta özgürlük işareti ve HDP bayrağı dalgalanıyordu. Ben uzman çavuş olduğum için hassasiyetten dolayı sözlü açıklama yaptım. Şehit ve gazi arkadaşlar. Paraları yere attım, kimseye atmadım. Asker olduğum için bu olayı ben yaptım.” “Ben başlattım dediler, beni dışarı attılar, FETÖ’cü dediler. FETÖ ile hiçbir bağlantım olmadı. Bu olayda en büyük mağduriyeti ben yaşadım. Orada bulunduğuma pişmanım.” İfadelerini kullandı.

Enes Y. de olay yerine geçmek zorunda kaldığını ve kendisine taş atan kişiye elindeki erikleri fırlattığını belirtti.

Oğuzhan U. da yürüyüş için olay yerinde bulunduğunu anlatarak, “Öbür tarafta zafer tabelası, Abdullah Öcalan’la ilgili pankart ve slogan gördüm. Benim askeri geçmişim var, en yakın arkadaşımı şehit ettim. Taş. diğer taraftan geldi, ben de çam kozalağını yere attım.” söz konusu.

Diğer sanıklar da karşı taraftan yabancı bir cisim aldıktan sonra tepki verdiklerini iddia etti.

Sanıkların tamamı savunmalarında, kendilerine kimseden talimat gelmediğini, talimat verilmediğini savundu.

Dönemin CHP İl Başkanı olan müşteki Suat Dülger de ifadesinde organize bir olay yaşandığını iddia ederek sanıklar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

İmamoğlu’nun avukatı Mustafa Aşık da sanığın sözlerindeki benzerliğin olayın organize olduğu yönündeki şüphelerini güçlendirdiğini, savunmada terör elebaşının posterinin açıldığı yönündeki iddialara ilişkin belgede herhangi bir delil bulunmadığını belirtti. .

Mahkeme heyeti, sanıklara uygulanan adli kontrol tedbirini kaldırarak, dinlenemeyen mağdur ve müştekilerin beyanlarının dinlenmesi ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, tutuklu sanıklar Abdulhakim U, Barış S, Cengiz E, Şenol Ç. ve Murat A. “kasten silahla yaralamaya teşebbüs” suçundan 1 yıldan 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılırken, Abdullah A, Ahmet K, Doğukan K, Dursun P, Enes Y, Emrah T, Enes Y, Ferdi S, Furkan K, Hakkında Muhammed Ç, Muhammed K, Muhammed Akif K, Muhammed Haktan S, Muhammet Emin Ö, Oğuzhan U, Osman K, Ömür K, Serhat K, Serhat M, Soner H, Vefa Ö, Yakup Emre A. ve Yunus Emre D.’ye “Silahla kasten yaralamaya teşebbüs” ve “Silahla basit yaralamaya teşebbüs” suçlarından 2 yıldan 9 aydan 8 yıl 3 aya kadar hapis ve para cezası isteniyor. silah”.

İddianamede sanıklara verilen cezaların dörtte birden dörtte üçe indirilmesi de talep ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu