Teknoloji

İmkansızı başardılar: Windows 7 yalnızca 5 MHz işlemcide böyle çalıştı

Microsoft’un Windows 7 işletim sisteminin birçok özelliği ile en popüler işletim sistemlerinden biri olduğu kesin. Aslında, bazı insanlar için etkinin kesinlikle önceki Windows 95 ve Windows XP kadar büyük olduğunu söyleyebiliriz. Windows 7 desteği iki yılı aşkın bir süre önce sona ermiş olsa da, işletim sistemi hala yaklaşık %10’luk pazar payıyla en çok tanınan üçüncü işletim sistemi olarak öne çıkıyor.

Popülaritesinin nedenlerinden biri, minimum ihtiyaçla bile gerçekten iyi çalışabilmesidir. İşlem sistemini çalıştırmak için yalnızca 1 GHz tek çekirdekli CPU’ya ve 1 GB (32 bit) / 2 GB (64 bit) sistem belleğine ihtiyacınız vardır. Ve bu kadar düşük gereksinimlere rağmen yazılım, 64 bit modunda 256 adede kadar çekirdeği/iş parçacığını desteklemek üzere tasarlandığından geleceğe hazır bir sistem olduğunu kanıtladı. Microsoft, Windows 10’a kadar aynı gereksinimlere bağlı kalsa da, genellikle daha yeni ve daha ağır işletim sistemlerinde bu kadar sorunsuz bir deneyim sunamadı.

Şimdi de Twitter kullanıcısı ve Windows meraklısı NTDEV, Windows 7’yi 5MHz Pentium-S işlemci ve resmi gereksinimden 200 kat daha düşük olan 128MB RAM ile çalıştırmayı denedi.

Yayınlanan fotoğraf ve görselde Pentium çipin 50 MHz’de çalıştığını fark edebilirsiniz. NTDEV, LogonUI’nin bunun altında rastgele bir şey yüklemeyi reddettiğini söylüyor. 5MHz çalışma hızı, testin yapıldığı sanal makine olan 86Box’ın kaynak kodu düzenlenerek elde edilmiştir.

Bu düzenlemenin dışında birkaç önemli değişiklik de yapıldı. OOBE klasörünün tamamı silindi (c: BCD (önyükleme yapılandırma verileri), “Windows’u Normal Olarak Başlat” seçeneği seçildiğinde bile Sadık Modda önyükleme yapacak şekilde ayarlanmıştır. Şişkinliği daha fazla engellemek için GUI öğeleri de devre dışı bırakıldı.

NTDEV, yaklaşık 28 dakika sonra Windows 7 Ultimate yapı 7601 SP1’i başarıyla başlatmayı başardı. WCPUCLK veya Real TIme Clock Checker, sistemin gerçekten 5Mhz’de çalıştığını doğrularken, sistem kararlı bir şekilde çalışıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu