Haber

İran’daki üniversitelerde protestolar devam etti

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine başlayan şovlar birtakım üniversitelerde sürdü.

İslami Kuruluşlar Öğrenci Birliğinin, Telegram hesabından yaptığı açıklamaya nazaran, Tahran’daki Şehid Beheşti Üniversitesi öğrencileri, arkadaşlarının tutuklanmasını ve “kendilerine uygulanan baskıyı” protesto etmek için oturma eylemi düzenledi.

Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen protestoda öğrenciler, tutuklu tüm öğrencilerin kefaletle özgür bırakılmasını, öğrencilerle ilgili disiplin süreçlerinin iptalini ve üniversite yerleşkelerinde güvenlik güçleri ve sivil polislerin bulunmamasını talep etti.

Tahran Üniversitesi öğrencileri toplu marş okuyup üniversite yerleşkesinde yürüyüş yaparken Urumiye Azad Üniversitesi ve Zehra Üniversitesi’nde de çeşitli gösteriler düzenlendi.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi, ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi makamlar, rastgele bir sayı belirtmezken Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu, şovlarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 304 göstericinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Ülke genelinde devam eden şovlarda 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı öne sürülüyor.

Gözaltına alınan göstericiler hakkında iddianame hazırlıkları devam ederken birtakım göstericilerin idamla yargılandığı haberleri de medyada yer aldı.

Bugün, Tahran İhtilal Mahkemesi 1 göstericiye idam cezası, 5 göstericiye de 5 ila 10 yıl ortasında değişen ceza verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu