Haber

Kulis: Mehmet Şimşek’e 2 ayda faizi yüzde 20’ye çıkarmasına izin verildi

Siyasi arka planda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Erdoğan’la pazarlık yaptığı ve bu müzakerenin ortasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın diplomatik bir hat oluşturacağı iddia ediliyor. Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, “Erdoğan’ın ‘ince’ siyaseti” başlıklı yazısında, Şimşek’in BDDK’daki son atamasının önümüzdeki günler için bir “fragman” olduğunu yazdı. Bozkurt’un yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Herkesin gözü Mehmet Şimşek’te. Şimşek, görüşmeler sonucunda kendisine garantili ve geniş bir alan açmış görünüyor. Erdoğan doğası gereği bu alana her zaman girip çıkacak ama bu genel yaklaşımı etkilemeyecek. (BBDK’daki son ataması bundan bir kesittir) Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Koltuğunda bu yüzden oturuyor.Şimşek ile Erdoğan’ın hep ortasında olacak.2 ay sonra Şimşek faiz artıracak Yüzde 20’ye bu onaylandı.Gerekirse bu oran 40’a kadar çıkabilir.Ekim ayına kadar Şimşek sonuç veren her şeyi yapar.Çabuk merak etmeyin ekonomi gerçekler âlemidir.En değerli gösterge Şimşek’in rahat eli Merkez Bankası’na atanmasıyla görüldü.Erdoğan’ın kabul etmeyeceği bir isim şimdi Şimşek’in tercihiyle orada oturuyor.

Erdoğan diplomatik sınırı bir kez daha deneme yanılma yöntemiyle kendisi için belirledi. Atadığı bakanlarla birlikte batıya yönelme niyetini ortaya koyuyor. Sadece Şimşek ile Batı’nın finans çevrelerine tebligat yok, Fidan ve İbrahim Kalın ile bizzat ABD’ye çok değerli mesajlar var ve bu da alınmış görünüyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu