Haber

Metal sektörü çalışanlarına ek zam

Arttırma kararı metal bölümünde çalışan binlerce personel için aşikardı.

İşveren sendikası Metal Sanayicileri Patronları Sendikası (MESS) ile varılan anlaşmanın detayları açıklandı.

%34 zam

Buna göre MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında yapılan anlaşma ile metal iş kolunda çalışanlarda yüzde 34 gibi orta ölçekli bir artış gerçekleşti.

180 bin işçiyi ilgilendiriyor

Yönetmelik yaklaşık 180 bin işçiyi ilgilendiriyor. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci’den ortak yazılı açıklama yapıldı.

Ücret istikrarı bozuldu

Açıklamada, işçilerin olumsuz ekonomik koşullar ve yüksek enflasyonun yarattığı yaşam maliyeti ve yaşam sancısı ile uğraştığı belirtildi.

Ayrıca taban fiyattaki artışın örgütlü işyerlerinde fiyatları birbirine yaklaştırdığı ve fiyat istikrarını bozduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu durumun MESS ile 12 Ocak 2022’de imzalanan ve 1 Eylül 2021-31 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında geçerli olan Küme Toplu İş Sözleşmesi’nde kıdem artışına dayalı yeni bir düzenlemeyi zorunlu kıldığı kaydedildi.

Saatlik ücretler 48,04 liraya düşecek

“Bu amaçla bir süredir devam eden görüşmelerin sonuncusu MESS Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Buna göre ilk olarak 31 Aralık 2022 tarihinde işçilerin saat ücretleri 48,04 liraya düşürülecek.

Ardından mevcut toplu iş sözleşmesi gereğince Mart 2023’te verilmesi gereken dördüncü dilim fiyat artışı, Mart ayı beklenmeksizin yukarıda belirtilen düzenleme sonrası yüzde 15 olarak uygulanacak.

Ancak Mart ayının son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i geçmesi durumunda fazlalığın tamamı 28 Şubat’ta fiyatlara yansıtılacak. Bu düzenleme sonrasında saat fiyatlarına her kıdem yılı için 70 kuruş’u geçmemek üzere saat fiyatları eklenecek. 10.5 lira. Böylece anlaşma ile sağlanan toplam artış oranı yüzde 34’e ulaştı.

“Kayıpları telafi edeceğine inanıyoruz”

Sendikaların yaptığı bu güzelleştirmenin, MESS’e bağlı işyerlerinde çalışan üyelerin yaşadığı reel fiyat kayıplarını bir nebze olsun azaltacağı ve 2023-2025 dönemi MESS Küme İş Sözleşmesi’ndeki kayıpları telafi edeceği düşünülüyor.

haber-acipayam.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu