Ekonomi

Piyasalar ABD enflasyon verilerini beklerken dolar yatay seyrediyor

ABD doları Pazartesi günü, büyük Asya piyasalarındaki tatiller nedeniyle sınırlı ticaret faaliyeti nedeniyle sabit kaldı. Yatırımcılar, Fed’in faiz kararlarının şekillenmesinde önemli rol oynaması beklenen ABD enflasyon verilerinin açıklanmasını bekliyor. Salı günü açıklanacak Ocak ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşürmeyi düşünebileceği konusunda fikir verebileceği için özellikle ilgi odağında.

Döviz hareketlerinde Euro, seans başında ulaştığı 10 günün en yüksek seviyesinden geri çekilerek 1,0778 dolara hafif bir düşüş yaşadı. Bu, 2024 yılı genelindeki düşüş döneminin ardından geçen hafta gerçekleşen ılımlı toparlanmanın ardından geldi. Euro Bölgesi’nin Çarşamba günü açıklanacak dördüncü çeyrek ekonomik büyüme verilerinin, para biriminin yönüne ilişkin ek ipuçları vermesi bekleniyor.

İngiliz sterlini değişmeden 1,2632 dolarda kaldı. Bu sırada Japon yeni marjinal bir kâr göstererek dolar karşısında 149,04 seviyesinden işlem gördü. ABD’de açıklanacak TÜFE verileri öncesinde bu verinin döviz kurundaki dalgalanmaları etkileyebileceğinden Yen’in hareketleri yakından takip ediliyor.

Piyasaların merkez bankasının faiz indirimine ilişkin beklentileri enflasyonun gidişatından kaynaklanıyor. Ay başında açıklanan güçlü ABD istihdam raporu, Fed’in Mart ayında faiz indirimi yapma ihtimalini azaltırken, Mayıs ayında faiz indirimi ihtimali daha yüksek görünüyor.

Analistler, ABD çekirdek TÜFE’sinin Ocak ayında aylık bazda %0,3 artacağını, yıllık oranın ise %3,8 ile hâlâ yüksek olduğunu iddia ediyor. Avustralya Commonwealth Bank’tan bir döviz stratejisti, Fed faiz belirleyicilerinin faiz indirimini düşünmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefi yakınında istikrar kazanacağına dair daha fazla kanıt aradığını söyledi. Gelecek enflasyon verileri doların değerinde ciddi bir düşüşe neden olmaya yetmeyebilir.

Çarşamba günü açıklanacak İngiltere TÜFE enflasyon verisi de piyasa beklentilerini etkileyerek İngiltere Merkez Bankası’nın ne zaman faiz indirimine başlayacağına ilişkin varsayımları etkileyecek olup, BoE’nin bu konuda Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın gerisinde kalması bekleniyor.

Faiz beklentilerine duyarlı olan Japon Yeni, ABD’nin faiz indirimine ilişkin erken tahminlerin etkisiyle geçen yılın sonunda önemli ölçüde güçlenmişti. Ancak o zamandan bu yana bu indirimlerin zaman çizelgesi ertelendiği için bir miktar değer kaybetti. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Cuma günü ülke yetkililerinin döviz hareketlerini yakından takip ettiğini doğruladı.

Barclays analistleri, yen’in dolar karşısında değerinin muhtemelen yakın vadede ABD’deki ekonomik gelişmelerden etkileneceğini ancak yen’in dolar karşısında 150 seviyesine yaklaşması durumunda müdahale uyarılarının daha sık yayınlanmasını beklediklerini kaydetti. Japon hükümeti, 2022’nin sonlarında dolar karşısında 151,94’e zayıflayan yen’i desteklemek için daha önce döviz piyasasına müdahale etmişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu