Haber

Putin tahıl krizi için toplanacak

İSTANBUL (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum 2022 açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, dünyanın 34 farklı ülkesinden bilim insanlarını, medyayı ve siyasetçileri bir araya getiren TRT World Forum’un başarı çıtasını her yıl yükseltmesini temenni ederek, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, “Biz her zaman doğrunun, doğrunun ve doğrunun yanında olduk” dedi. Mücadelemizde yalnız kaldığımızı asla unutmayacağız.”

İnsanlığın ortak geleceğinin güvenliği için herkesin sorumluluk alması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki esir mübadelesinin yine ülkemizin arabuluculuğunda gerçekleştiğine dikkat çekti.

Savaş nedeniyle Ukrayna ve Rusya’dan başta tahıl olmak üzere kritik ürünlerin sevkiyatının durdurulmasının, Avrupa’dan Afrika’ya tüm ülkeleri etkileyen küresel bir gıda krizine yol açtığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte her şey burada. Ekmeksiz ekmek olur mu? buğday Ama unutmayalım buğdayın sayısında çok şey var Bir buğday tanesi yüzbinlerce buğdayın yaptığını yapar Buğday çok farklı bir nimettir Pazar günü inşallah Sayın Putin ile görüşmemiz olacaktır. Bu krizi çözmek amacıyla Sayın Zelenskiy ile bire bir görüşme yapacağım. “Bu tahıl koridorunu daha da güçlendirelim ve Sayın Putin’in dediği gibi önce hepsi, tahıl ambarından bu tahıl koridoru yoluyla az gelişmiş ülkelere bu fırsatları gönderelim. Tahıl koridorundaki tıkanıklığın aşılması ve anlaşma süresinin daha sonra uzatılması ülkemizin girişimleri sayesinde mümkün olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu