Ekonomi

Rusya, Ukrayna’ya gece saatlerinde yoğun saldırılar düzenledi.

Rus devleti ile güvenlik şirketi Wagner arasında yaşanan kriz sonrası Rusya, Ukrayna topraklarına ağır bir saldırı başlattı.

Kiev Şehri Askeri İdare Lideri Sergey Popko, yönetimin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun dün gece Kiev’e bir hava saldırısı daha düzenlediğini söyledi.

Rusların Hazar Denizi’nden X-101/555 füzeleri fırlattığını kaydeden Popko, “Kiev çevresindeki hava sahasından 20’den fazla füze tespit edildi ve hava savunmamızın gücü ve araçlarıyla imha edildi.” terimini kullandı.

Popko, başkentin Solomyanka semtinde 24 katlı bir apartman dairesine füze parçalarının düşmesi sonucu 16, 17 ve 18’inci katlarda yıkımların yaşandığını ve yangın çıktığını kaydetti.

Popko, baskın sonucu 2 kişinin öldüğünü, 11 kişinin de yaralandığını kaydetti. Popko, saldırıda bir otoparkta bulunan 40’tan fazla aracın da hasar gördüğünü belirtti.

Ukrayna’nın Dnipropetrovsk Bölgesi Askeri Yönetim Lideri Sergiy Lisak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dün gece Rusların bölgeye ağır bir saldırı başlattığını söyledi.

Ön tespitlere göre bölgenin havalimanında 9 seyir füzesi ve 3 insansız hava aracının imha edildiğini belirten Lısak, “Maalesef Dnipro’da özel sektöre isabetler oldu. 2’si çocuk 8 kişi yaralandı.” sözlerine yer verdi.

Lisak, konutların, onlarca aracın ve doğalgaz borularının hasar gördüğünü belirtti.

Harkov Bölgesi Askeri Yönetim Lideri Oleg Sinegubov da sosyal medya hesabından Rusların bölgeyi S-300 füze sistemleriyle vurduğunu paylaştı.

Füzenin doğalgaz borusuna çarpması sonucu yangın çıktığını belirten Sinegubov, Acil Durum Servisi ekiplerinin olay yerinde çalıştığını ve baskında can kaybının yaşanmadığını paylaştı.

caglayanceritajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu