Haber

Tansu Çiller kimdir, nerelidir? Tansu Çiller’in Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Son dönemde gündemden düşmeyen isimlerden biri de eski siyasetçi Tansu Çiller. Kahramanmaraş depremi için 8 kanalın bir arada canlı yayın yaptığı bağış gecesinde adından söz ettiren isimlerden biri de Tansu Çiller oldu. Bağış yapmayan Tansu Çiller’in hayatı ve siyasi kariyeri merak ediliyor. Peki Tansu Çiller kimdir, kaç yaşında, nerelidir? İşte Tansu Çiller’in hayatı ve siyasi mesleği..

Tansu Çiller kimdir?

Tansu Çiller, 24 Mayıs 1946’da İstanbul’da doğdu. Babası gazeteci ve eski vali Hüseyin Necati, annesi Muazzez Çiller’dir. Baba tarafından Muğla Milaslı, anne tarafından Selaniklidir.

Tansu Çiller, lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünden mezun oldu.

ABD’de New Hampshire Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Tansu Çiller, lisans ve yüksek lisans eğitiminin ardından doktora çalışmalarını University of Connecticut’ta yaptı.

Yale Üniversitesi’nde doktora sonrası derece aldı ve yardımcı doçent oldu. Tansu Çiller’in iktisat alanında yazılmış 9 kitabı bulunmaktadır.

Bir süre Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. TÜSİAD ve Anavatan Partisi’nin ekonomi politikalarına yönelik eleştirel raporlarıyla adından söz ettirdi. Bir süre İBB Başkanı Bedrettin Dalan’ın danışmanlığını yaptı. 1990 yılında Hakikat Yolu Partisi ile siyasete atıldı.

Doğru Yol Partisi Genel Yönetim Kurulu’nda göreve başladı ve ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu.

1991 yılında İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e girdi. DYP ve SHP koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı oldu. Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı olduktan sonra DYP Genel Başkanlığı’na getirildi.

1993 yılında II.DYP-SHP Hükümeti’ni kurdu ve Türkiye’nin ilk kadın başbakanı oldu. 1996 yılına kadar başbakanlık yaptı. 1996’dan 1997’ye kadar başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak görev yaptı. 2002 yılına kadar DYP genel başkanı olarak partide bulundu.

Tansu Çiller Evli mi, Kaç Çocuk Sahibi?

Tansu Çiller, 1963 yılında mühendis Özer Uçuran ile evlendi. Tansu Çiller’in Mert ve Berk adında iki oğlu var.

seferihisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu