Haber

Türkiye, Rusya ve İran heyetleri Astana Görüşmeleri için bir araya gelecek

Suriye ile Astana Müzakerelerinin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, 20-21 Haziran tarihlerinde Kazakistan’ın başkentinde bir araya gelecek.
Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye rejimi ve muhalefetinin temsilcileri ile garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran’ın heyetleri, Suriye için düzenlenecek Astana Görüşmeleri’ne katılacak. bu kez 20. kez.
20-21 Haziran tarihlerinde Astana’da yapılacak toplantıya Birleşmiş Milletler ile Ürdün, Lübnan ve Irak gözlemci statüsünde katılacak.
Görüşmede taraflar, Suriye çevresindeki bölgesel durumdaki değişimi ve sahadaki son gelişmeleri ele alacak.
Suriye’de terörle mücadele, rehinelerin serbest bırakılması, kayıp şahısların aranması gibi güven artırıcı önlemlerin yanı sıra insani durum, ülkenin yeniden inşası, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünün koşullarının oluşturulması gibi konular da önem arz edecektir. toplantıda da görüşülecek.
İlk gün Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakan yardımcıları arasında Suriye-Türkiye çıkarlarının normalleşmesine yönelik “Yol Haritası” konulu dörtlü istişare toplantıları yapılacak.
İkinci gün heyetler arasında gerçekleştirilecek ikili ve üçlü görüşmelerin ardından ana oturum ve basın toplantısı yapılacak.
Görüşmelerde ayrıca garantör ülke heyetleri ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Kızıl Haç temsilcileri arasında zorla gözaltına alınanlara ilişkin bir çalışma grubu toplantısı da yapılacak.
Suriye ile Astana Müzakereleri en son 22-23 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu