Haber

Yıkılmasına karar verilen devlet hastanesi okula taşındı

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde hizmet veren devlet hastanesi, bulunduğu binanın hizmete uygun olmaması nedeniyle boşaltılarak ilçedeki bir okula taşındı. 2004 yılında hizmete açılan 30 yataklı hastane binasının, zamanla çürümesi nedeniyle 2020 yılında yıkılarak yeni hastane binasının yapılmasına karar verildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı tarafından 50 yataklı servis ve 20 daireli lojman olarak planlanıp ihaleye çıkarılan sağlık kompleksi için defalarca ihale yapılmasına rağmen yıkıma başlanmadı. . 6 Şubat’ta Maraş’ta yaşanan depremin ardından ‘acil yıkım’ kararı alınan devlet hastanesinin ilçedeki Şehit Yalçın Aydın İmam Hatip Yatılı Bölge Ortaokulu’na taşınarak burada hizmet vermesi kararlaştırıldı. Bu karar doğrultusunda burada okuyan öğrenciler başka okullara nakledildi.

Devlet Hastanesi, 30 Ekim’de okul binasına taşındı. Bu tarih itibarıyla ilçe sakinleri sağlık hizmeti almak üzere okula gitmeye başladı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları (SES) Şırnak Şube Organizasyon Sekreteri Enes İncin, okul binasında verilen sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıkları anlattı.

‘KİRA NEDENİYLE YENİ BİNA YAPILAMADI’

Fiziki koşulları hizmete elverişsiz hale gelen ve ihalesi 3 yıl önce yapılan hastanenin siyasi çıkar nedeniyle hiçbir zaman inşa edilmediğini söyleyen Enes İncin, konuyla ilgili yetkililerle yaptıkları görüşmelerde bunun “önemli bir gelişme” olarak aktarıldığını paylaştı. güvenlik sorunu”. İncin, “Ancak sorunun çoğunlukla siyasilerin kira anlaşmazlığından kaynaklandığını tespit ettik. Hastane binası için daha önce farklı arazilerde çalışmalar yürütülmüştü. Ancak mevcut iktidara yakın kişiler arasında hastane binasının yeri konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle bugüne kadar herhangi bir sağlık tesisi inşa edilemedi. Bu nedenle Elkê’de sağlık hizmeti şu anda hastanede değil, okul binasında veriliyor” dedi. Okul binasının fiziki şartlarının sağlık hizmeti vermeye uygun olmadığını belirten İnci, “Sınıf ortamlarının hizmet birimlerine dönüştürülmesi ve Yatan hizmet hizmetleri kendi başına bir sorundur. “İlçede şu anda nitelikli bir sağlık hizmeti olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

PERSONEL EKSİKLİĞİ VAR

İnci, hastanedeki bir diğer önemli sorunun da işçi eksikliği olduğunu kaydetti. İşçi azlığının yine siyasi bağlardan kaynaklandığını belirten İnci, “Görev yeri Elkê ilçesi olan bazı işçilerin çeşitli siyasi manipülasyonlarla Şirnex merkez, Silopîya ve Cizîr ilçelerindeki hastanelere görevlendirildiğini görüyoruz. Sendikacı sendikaların yaptığı manipülasyonlar bir kez daha etkili oldu. Bu nedenle halihazırda kamu hastanesinde özellikle röntgen, laboratuvar ve acil servis birimlerinde işçi açığı bulunmaktadır. Bu birimlerde 24 saat, ayda 15-16 gün görev yapmak zorunda olan arkadaşlarımız var. Bu da ciddi bir iş yükü ve iş yükü yaratıyor. Bu nedenle orada çalışan sağlık çalışanları yıpranma sorunu yaşıyor. Bu atamalar aynı zamanda il içi atamaları da engelleyerek farklı bir mağduriyete neden oluyor. Çünkü il içinde diğer bölgelerde açılacak randevu kontenjanları Elkê ilçesinden kibirle gelenler tarafından dolduruluyor. Bu beceriksizlik ve beceriksizlikten dolayı kaliteli bir sağlık hizmeti üretilemiyor” dedi.

‘YEMEKLER SAĞLIKSIZ’

Birçok kamu kurumunda yaşanan gıda sorununun Devlet Hastanesinde de yaşandığını belirten İnci, şöyle konuştu: “Sağlık tesislerindeki gıda firmalarının sahiplerini tanıyoruz. Kamu kurumlarında da siyasi referanslarla ihaleler kazanıyorlar ve yemek şartnamesine kesinlikle uymuyorlar. Hastane çalışanları, firmanın hazırladığı yemeklerin hijyenik olmadığını ve yetersiz olduğunu belirtti. Üstelik sağlık çalışanları yemedikleri yemeklerin fiyatını bile veriyor. “Kart ve imza sistemi olmadığı için arkadaşlarımızdan her gün yemek başına 14 TL ücret alınıyor” dedi.

Kamu hizmetlerinin bir siyasi partinin etkisi altında değil, planlı ve programlı bir şekilde sunulması gerektiğini belirten İnci, ulaşım sorunu yaşayan ilçede bir an önce tam teşekküllü bir hastanenin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. coğrafi konumu nedeniyle il merkezi ve diğer ilçeler. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu