Haber

Esenler Belediyesi Dünya Şehircilik Günü’nü Uluslararası Şehircilik Paneli ile kutladı

Esenler Belediyesi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü ünlü akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen “Uluslararası Şehircilik Paneli” ile kutladı. Panelde dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. Dr. Carlos Moreno da ’15 Dakikada Şehir’den bahsetti.

Esenler Belediyesi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nde Uluslararası Şehircilik Paneli düzenledi. Esenler Belediyesi Kent Düşünce Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği panelde sürdürülebilir kentler, şehircilik anlayışı ve kentsel dönüşüm tartışıldı. İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Ebru Erdönmez Dinçer’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, İstanbul Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby, Mimar Doç. Dr. Serhat Başdoğan, Şehir Plancısı Ali Faruk Göksu, Yüksek Mimar Hasret Özbilen ve ünlü Şehir Plancısı Profesör Carlos Moreno katıldı.

Panelin ilk oturumunda; Ali Faruk Göksu “Sürdürülebilir Şehircilik”, Doç. Dr. Serhat Başdoğan “Kentlerin İstanbul Depremi ve Diğer Olası Afetlere Karşı Dayanıklılığı Nasıl Artırılır?”, Yüksek Mimar Hasret Özbilen “Kentsel Dönüşümün Dünyadan Örnekleri”, Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby ise “Kentsel Dönüşümün Dünyadaki Rolü” konularını ele aldı. Bugün Şehir Plancısı”.

“15 dakikalık şehir hayatımızı kolaylaştıracak”

Panelin ikinci oturumuna dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. Dr. Carlos Moreno ’15 Dakikalık Şehirler’ hakkında konuştu. Moreno, “Yaşam tarzımızı değiştirip daha sağlıklı ve gelişmiş şehirler inşa etmek için çalışıyoruz. Türkiye’deki şehirlerin de birçok ekonomik sorunu var. Hazırladığımız programla daha kolay ve düzenli şehirler kuracağız. Günlük faaliyetleri daha kısa sürede gerçekleştireceğiz. Hem hayatımızı kolaylaştıracağız hem de ekonomimizi iyileştireceğiz. “Aynı zamanda iş fırsatı da yakalanmış olacak” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu