Haber

Gazeteci Alican Uludağ’dan çığır açan paylaşım: “MHP, AKP’ye operasyon başlatacak güce ulaştı”

Türkiye tarihinde ilk kez Anayasa Mahkemesi kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ünlü gazeteci Alican Uludağ’ın söz konusu duruma ilişkin yaptığı paylaşım bir anda gündem oldu. Uludağ, paylaşımında hükümet içinde iç savaşın başladığını iddia etti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, cezaevinde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği devleti ihlal kararına uymama kararı verdi.

Türkiye tarihinde ilk kez Anayasa Mahkemesi kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ gerekçesiyle karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay kararının darbe girişimi olduğunu belirterek, “Halkı direnişe çağırıyoruz” dedi.

Karara ilişkin yorum yapan ünlü gazeteci Alican Uludağ, “Yargıtay’ın Can Atalay kararına direnmesi hükümet içinde bir iç savaşın başladığını gösteriyor” dedi ve şöyle devam etti ⬇️

‘MHP’nin de desteklediği bu şahin kanadın Saray içinde de önemli kesimleri var. ‘

“Örneğin Yargıtay’ın, Atalay’ın görev süresinin iptal edilmemesi nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni eleştirmesinin asıl hedefi Numan Kurtulmuş. AKP Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, Hayati Yazıcı ve Faruk Çelik gibi isimlerin anayasal sınırlama uyarısı Şahin kanadına bir yanıt.”

‘Öte yandan CB Hukuk Politikaları Lideri Mehmet Uçum’un ‘Ulusal yargının yanında olun’ açıklaması ılımlılara bir mesajdır.’

“Öte yandan MHP, AKM’yi adım adım kuşattı. Ve yargı/emniyet bürokrasisindeki kadroları aracılığıyla, yarın ortaklık sona erdiğinde AKP’ye operasyon başlatma yetkisine kavuştu. Yargıtay.”

Erdoğan’ın Soylu ve Ali Yerlikaya’yı ataması buna karşı bir atılımdır. “Hükümet içindeki bu iç savaşta kimin eleneceği, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krizin nasıl çözüleceğine bağlı.”

Alican Uludağ’ın paylaşımı ⬇️

cinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu