Haber

Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Çevre Komisyonunda kabul edildi

TBMM Çevre Komisyonu’nda alt komisyon olarak değerlendirilen Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edildi.

Komisyon, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Balta, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Yasa tasarısını ilk imzalayanlardan AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, ormanlık alanlara atılan molozlara verilen cezaların düşük olması nedeniyle uygulamada değerlendirmeler yapıldığını ve bu konuda kanun teklifiyle yeni düzenleme yapıldığını belirtti. Şeker, “Bu olay özellikle bizim bölgemizde yaşanan bir olaydı. İstanbul tarafındaki inşaat atıklarının özellikle Kocaeli tarafındaki ormanlık alanlara kaçak olarak atılmasıyla ilgili. Bunu önlemek için bir yönetmelik var.”

-“Kaçak yapılaşma varsa orman idaresi anında müdahale edebilecek”

Orman idarelerinin ormanlık alanlardaki kaçak yapılaşmaya doğrudan müdahale edemediğini dile getiren Şeker, “Bu alanda çok büyük sıkıntılar yaşandı. Çok sayıda yasal işlem yapıldı. Bunlar tamamlanana kadar bina ve tesis de yapıldı ve yapıldı. Müdahale edebilecek, anında yok edebilecek bir düzenleme var. Bitmişse haczedilebilir ve ihtiyaç halinde kullanılabilir.” dedi.

Köylerde yaşayan vatandaşların afet anında köydeki binaların bakım ve onarımı için ağaca ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Şeker, yeni düzenlemeyle hangi köyde olursa olsun köyde yaşayan her vatandaşın bu haktan yararlanabileceğini söyledi. bir afet durumunda muhtaç olmaları.

Teklifin ilk imzacılarından AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, tarımın bir milli güvenlik sorunu olduğunu söyledi. Minsolmaz, bu kapsamda kanun teklifinde tarımsal üretimin planlanmasına ilişkin düzenlemenin yer aldığını belirtti.

Tasarıda Türkiye’de tarımsal üretim planlaması ve beslenme garantisi için üretim öncesi ilgili bakanlıktan izin alınmasını belirleyen önemli bir unsurun yer aldığına dikkati çeken Minsolmaz, “Bu düzenlemelerle arz ve talep durumuna göre üretim yapılacak. sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde kaynakların verimli kullanılması amaçlanmaktadır.” söz konusu.

Minsolmaz, kanun teklifinde, şahıslara ait tarım arazilerinin işlenmemesi durumunda bu alanların kiralama yoluyla üretime kazandırılmasına ilişkin düzenlemenin de bulunduğunu kaydetti.

-“Konya Ovası’nda bu yıl bine yakın obruk oluştu”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Zengingider, yasa tasarısında tarımla ilgili en değerli unsurlardan birinin işlerin ve üretimin planlanmasını öngören husus olduğuna işaret etti. Sırrıgider, “Yıllardır konuşuluyor, kim nereye ne kadar dikecek? Buna kim karar verecek? Artık bu soruların net bir şekilde yanıtlanmasını istiyoruz. Devletin tüm bilgileriyle, tüm mevzuatıyla buna hakim olmasını istiyoruz.” .En basitinden bu yıl Konya Ovası’nda bine yakın obruk oluştu.Şimdi bu obruklar neden oluştu Biliniyor ki suyun olmadığı bölgede su gerektiren bir üretim yoğunlaşıyor… Burada önce suyu esas alacağız” dedi. dedi.

Boş tarım arazilerinin olmasını istemediklerini belirten Sırrıgider, Türkiye’de bazen miras hukuku, bazen göç bazen de çarpık kentleşme nedeniyle yüzde 17’lere varan oranlarda boş tarım alanları olduğunu ve bunları Türkiye’ye getirmek istediklerini söyledi. Sözün konusu olan kanun teklifi ile bu konuda önemli tedbirler alınmıştır.

Secretgider, sözleşmeli üretimin yasal ortamı ile çiftçi ve üreticinin nasıl korunacağının da kanun teklifinde yer aldığı bilgisini verdi.

Tasarının at yarışlarıyla ilgili düzenlemeleri de içerdiğini belirten Sırrı, “At Yarışı Kanunu’nda tecridi cezalandıran, aslında tam bir adalet öngören ve sektörün de istediği bir maddemiz var.” söz konusu.

-“Binlerce flamingo havalandığında gökyüzünün karardığı Seyfe Gölü şimdi yok”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, TBMM’de İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu ve kapsamlı bir rapor hazırladıklarını hatırlattı. İlgili bakanlığın raporla ilgili bir çalışma yapmadığını belirten Bakan, Kırşehir Seyfe Gölü’nde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) sulu tarım yaptığı arazi olduğunu söyledi. Bakan, “Seyfe Gölü bitti, yani yüzbinlerce flamingo havalandığında gökyüzü kararan bir göldü. Seyfe Gölü şimdi yok. TİGEM o gölü kuruttu ve halen sulu tarım yapmaya devam ediyor. ve yeraltından su çekerek orada hayvancılık yapılıyor.” söz konusu.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ise maden alanlarının rehabilitasyonu ile ilgili. dedi.

Orman özelliğini kaybeden bir yerin orman olmaktan çıkmayacağını vurgulayan Çepni, bu alanların aynı zamanda orman ekosisteminin bir modülü olduğunun altını çizdi.

Görüşmelerin ardından Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun komisyonda kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu